Alergie skórne

rodzaje_alergii_skorne

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to dosyć powszechna dolegliwość dermatologiczna, zwłaszcza u małych pacjentów. Towarzyszące jej objawy:

  • nasilone swędzenie
  • zmiany skórne umiejscowione w charakterystycznych miejscach (zgięcia stawów, na skórze szyi, powiek, za uszami)

AZS to choroba o przewlekłym i nawracającym przebiegu. Typowym zjawiskiem jest jej dziedziczenie. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się między 3 a 6 miesiącem życia dziecka, dlatego AZS uznaje się za chorobę dziecięcą. Nie jest jednak wykluczone, że może ona pojawić się również u młodzieży, a także ludzi dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry często występuje wraz z innymi chorobami alergicznymi. Może towarzyszyć astmie, pojawić się przy katarze siennym czy alergiach pokarmowych. Atopowe zapalenie skóry potrafi wyjątkowo uprzykrzyć życie pacjentom, wywołując ból oraz duży dyskomfort psychiczny. Objawy skórne mogą być wywołane przyczynami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi, za całością schorzenia stoi jednak wadliwa praca układu immunologicznego, a konkretniej alergiczny stan zapalny skóry. Niemałą rolę w powstawaniu tego problemu odgrywają predyspozycje genetyczne. Jest jeszcze druga strona medalu. Jak pisze w swojej książce “Alergie” dr Danuta Myłek: “Na powstawanie AZS, przebieg i przewlekłość choroby wpływają czynniki środowiskowe, z których najważniejszymi są pokarm i napoje, następnie alergeny wziewne i związki chemiczne w powietrzu, czynniki kontaktowe, pasożyty oraz infekcje.”

Skąd tak intensywny świąd skóry przy AZS?

Najnowsze badania donoszą, że za intensywny świąd odpowiedzialne jest zjawisko mutacji genu filagryny – bardzo ważnego białka budującego zewnętrzną warstwę skóry. W warunkach zdrowia odgrywa ono rolę zapobiegania utraty wody z komórek skóry oraz stanowi barierę przed inwazją obcych cząstek białkowych do głębszych warstw skóry. Bez tej bariery ochronnej ryzyko uczulenia zwiększone jest wielokrotnie. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych mechanizmów odpowiedzialnych za powstanie AZS.

Jak zatem radzić sobie z tym złożonym schorzeniem?

Leczenie atopowego zapalenia skóry musi być kompleksowe. Jak mówi lek. med. Zbigniew Kurzyca (specjalista pediatra, alergolog)
“W leczeniu atopowego zapalenia skóry należy z wyjątkową determinacją skupić się na odnajdywaniu czynników alergicznych, wywołujących objawy oraz zaostrzenia, przeprowadzając wszelkie możliwe i dostępne badania diagnostyczne,
ze szczególnym uwzględnieniem analizy diety małego dziecka. Natomiast
w wyjątkowych sytuacjach uzasadnionych klinicznie stosować środki farmakologiczne.
W przypadku tej choroby bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia intensywna pielęgnacja. Należy pamiętać, że tradycyjne produkty do pielęgnacji nie są wskazane dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry – przy długim stosowaniu mogą powodować zwiększenie objawów choroby! – dlatego warto sięgać po produkty określane jako hipoalergiczne – czyli nie zawierające składników z grupy często alergizujących.”

Pokrzywka

Każdy z nas zna chwast o nazwie pokrzywa. Bąbel jaki powstaje po dotknięciu liści pokrzywy jest rodzajem wykwitu pokrzywkowego. Pokrzywka jest jedną z odmian alergii skórnej. Jej główne objawy to świąd i zaczerwieniony obrzęk.

Pokrzywki dzielimy na przewlekłe, trwające ponad 6 tygodni oraz ostre czyli takie, których objawy utrzymują się zdecydowanie krócej.

Przyczyny występowania pokrzywek są zróżnicowane. Część z nich ma podłoże alergiczne, część powstaje w wyniku infekcji, jeszcze inne są spowodowane nietolerancjami pokarmowymi, lekowymi czy stresem. Ze względu na tak dużą ilość czynników wywołujących tę przypadłość, diagnostyka oraz leczenie przyczynowe jest wyzwaniem dla lekarzy i pacjentów.

Najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z pokrzywką jest eliminacja czynników sprawczych problemu. Jeżeli prawidłowo zidentyfikujemy przyczynę pokrzywki
i usuniemy ją z otoczenia, mamy największe szanse na pozbycie się tej dolegliwości. Drugą, równoległą linią walki z pokrzywką jest leczenie antyhistaminowe, pomagające zwalczyć dokuczliwe objawy.

Wyprysk kontaktowy alergiczny/egzema

Wyprysk kontaktowy alergiczny jest dosyć zagadkowym schorzeniem. Do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyn jego występowania. Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, odpowiedzialne za łączenie się białek skóry z substancjami chemicznymi. Innym wyjaśnieniem, związanym z genetyką, może być większa przepuszczalność skóry u ludzi cierpiących z powodu egzemy. Kolejnym wyjaśnieniem, które bierze się pod uwagę jest uszkodzenie płaszcza lipidowego skóry, który powstaje w wyniku pracy gruczołów łojowo-potowych oraz zmiana pH skóry.

Wyprysk kontaktowy alergiczny pojawia się po bezpośrednim zetknięciu się skóry z powierzchnią materiału uczulającego. Najczęściej wyprysk alergiczny występuje po kontakcie z:

  • chromem
  • szkodliwymi środkami chemicznymi znajdującymi się w kosmetykach
  • formaldehydem
  • niklem
  • kobaltem
  • gumą
  • terpentyną

więcej informacji znajdziesz na portalu>>